Domů / Novinky / ŠKODA Octavia RS

ŠKODA Octavia RS

Pravou českou škodovku zná snad každý, dlouhá historie vozů Škoda přinesla mnoho opěvovaných i nenáviděných modelů, ovšem za naprostý skvost je považován vůz ŠKODA Octavia RS. Modely Octavia se datují již do minulého tisíciletí a to konkrétně na rok 1996, kdy se na svět vyklubal první model Octavia, aby mohl přinášet radost svým řidičům. Měnily se motory, měnil se design, měnily se vlastnosti. Stále se jedná o vůz, který předběhl svou dobu a nyní se řadí mezi nejlepší vozy co do prodejnosti, tak do vlastností.

ŠKODA Octavia RS představuje vůz budoucnosti, který je dostupný pro každého řidiče a který se v budoucnu dočká ještě mnoha skvělých vylepšení. Ačkoliv má automobilka Škoda Auto mnoho plánů, tak vždy se snaží držet krok s dobou a produkuje takové vozy, které jsou univerzální, obzvláště model RS oplývá skvělými jízdními vlastnosti, dokonalou bezpečností, kterou může potvrdit samotný Euro NCAP, kde si vysloužil úctyhodné umístěné, a v neposlední řadě také vzhled, který neurazí ani náročné motoristy. Přejete si mít vůz ŠKODA Octavia RS zaparkovaný ve své garáži? Pojďme se o něm dozvědět něco více.

Srdce vozu

Pokud si vozidlo vybírá muž, tak obvykle nejprve zaostří na technické údaje vozu, neboť po nastartování už to není krev, ale benzín, který proudí v žilách a mozek je nahrazen řídící jednotkou, která touží sešlápnout plynový pedál až na zem.

Srdcem vozu pro vás může být benzinový nebo dieselový čtyřválec o obsahu 2 litrů.

Benzinový motor poskytne lehce vyšší výkon i rychlost, jeho celkový výkon je 162kW (220k). Octavia RS dovede s tímto motorem dosáhnout z 0 na 100 km/h jen za 6,8 sekundy. Kromě této skutečnosti si lze užít i maximální rychlost vozidla, která je 248km/h.

Dieselový motor také v ničem nezklame, z 0 na 100 km/h se dostane za 8,1 sekundy. Maximální rychlost je zde 232 km/h. Jak benzinový, tak i dieselový motor, jsou vybaveny šestistupňovou mechanickou převodovkou. Motor má velmi příjemný zvuk a i za těch nejnepříznivějších podmínek vždy šlape přesně tak, jak se od něj očekává.

Jízdní vlastnosti

octavia-rs-promitaci-obrazek-2

Díky unikátním jízdním vlastnostem vám bude Octavia RS připadat trochu jako pohodlná formule. Celý koncept je sportovního charakteru, který byl zkombinován s pohodlím takovým způsobem, že ho ocení řidiči všech kategorií. O sportovním charakteru svědčí samotná jízda, již při prvním uchopení volantu ucítíte, že je ovládání velmi progresivní. Nemusíte pracně točit volantem, aby se vaše vozidlo pohnulo do stran, jednoduše stačí s ním pootočit a vůz lehce zatočí. Octavia RS vděčí za tyto vlastnosti inteligentnímu elektromechanickému variabilnímu řízení, převodový poměr je zde velmi odlišný od běžných vozů. Velkou výhodu tohoto poměru lze ocenit především v zatáčkách a při parkování, do 120 stupňů se mění směr předních kol více, než je standardní u ostatních vozů.

Celá náprava vozu je zde odlišná od předchůdců a to především změnou podvozku, který je více aerodynamický a je také snížený, oproti minulému modelu celkem o 12 milimetrů. Přední kola jsou u tohoto modelu vyřešena perfektně, jde o nápravu MacPherson s trojúhelníkovými spodními rameny. Těšit se můžete rovněž na systém ESC (Electronic Stability Control) a integrovanou elektronickou uzávěrkou diferenciálu XDS. Při jízdě zjistíte, že si nelze na nic stěžovat, jde o velmi příjemnou změnu oproti starším modelům.

Celkový pohled na Octavii RS

Octavii RS lze zhodnotit mnoha způsoby a vždy na nejlepší úrovni. Automobilka velmi dobře věděla, že po vypuštění tohoto vozu se stane terčem kritiků, a proto se postarala o to, aby bylo auto dokonalé naprosto po všech stránkách.

Velmi úchvatný je zde interiér i exteriér vozu. Začněme zevnitř. Celý interiér je orientován v elegantních tmavých barvách, z nichž převažuje především černá. Sedadlo má sportovní tvar a ani po delší jízdě nebolí řidiče záda. Jak volant, tak i řadící páky jsou potaženy kůží. Sportovně zde vypadají pedály, které jsou z nerezové oceli. Celý vůz pokrývají znaky RS a celkový design exteriéru i interiéru nahrává myšlence, že se jedná o sportovní koncept. Přední pohled na auto je stejně úchvatný, jako pohled z jiných úhlů, xenonové světlomety jsou vybaveny o LED osvětlení, se kterým vypadají jako oči dravce. Společně s propracovanou mřížkou a s maskou chladiče se tak vytváří celistvá podoba dokonalého vozu.

Bezpečnost na prvním místěoctavia-rs-promitaci-obrazek-3

Na všech vozech Škoda je obdivuhodná především jedna vlastnost a to bezpečnost. Díky ní lze zhodnotit prakticky každý vůz této značky jako bezpečný. Důvodem tak velké snahy o bezpečnost jsou testy pro Euro NCAP, tam se hodnotí vozy podle bezpečnosti a získávají důležitá hodnocení, která rozhodnou o dalším rozšiřování vozu do světa.

Škoda Octavia RS je něčím unikátním, automobilka se na ní vyřádila takovým způsobem, aby nebylo jediné výtky proti bezpečnosti, ale také proti jízdním vlastnostem vozu.

U vozu lze vyzdvihnout řízení a brzdění. Řízení je zde snadné díky progresivnímu ovládání, které je v případě potřeby doplněno automatickým brzděním. Pokud máte strach, že v autě usnete a narazíte do stromu, tak se bát nemusíte, vůz automaticky zabrzdí, jelikož mu v tom pomůže Front Assistant.

Není to ovšem jediný asistent, který vám bude pomáhat, proti případným kolizím je skvělým pomocníkem i Lane Assistant, ten se zase stará o to, abyste s vozem nevyjeli mimo vozovku. V případě mikrospánku vám tato funkce může zachránit i život.

Mnoho řidičů se stále obává nečekaných zvratů na silnici, které vedou k hromadným nehodám. Octavia RS je vybavena multikolizní brzdou, ta se postará o to, aby se vaše vozidlo po nárazu neodrazilo tak, aby vjelo pod jiné vozidlo.

Samozřejmostí každého vozu jsou rovněž airbagy. Počet airbagů si můžete zvolit sami. Máte možnost si vybrat až 9 airbagů. Díky tomu se výrazně sníží možnost poškození těla o pevné součásti vozu v případě autonehody.

Z dalších prvků pro bezpečnost by byla škoda nezmínit také proaktivní systém ochrany cestujících na předních sedadlech. Díky němu se vozidlo připraví na srážku, když zaznamená kolizní situaci. Pro všechny případy zde nechybí ani asistent bdělosti, díky kterému budete kontrolování, jestli jste při plné bdělosti.

Je Škoda Octavia RS rodinné vozidlo?

Pokud se podíváte na jakýkoliv vůz značky Škoda, tak již na první pohled usoudíte, že se jedná o příjemný rodinný vůz, ovšem u nového modelu Octavia RS vás již na první pohled napadne, že spíše připomíná sportovní vůz. Jde ovšem o mýlku, která je způsobena vysoce atraktivním designem, vůz je ve skutečnosti doslova jako stvořený pro rodinu.

Ačkoliv se jedná o vysoce výkonný stroj, který je odlehčený a připravený i do náročného terénu, tak poskytuje tolik komfortu, aby se zde každý cítil dobře. Dokonce i vnitřní prostor je natolik velký, že poskytne pohodlí pro všechny spolujezdce. Mnoho lidí sní o voze, ve kterém by mohli převážet celou rodinu, o voze, se kterým by cestovali do práce a také o rychlém a luxusním vozidle pro volné chvíle. Octavia RS splňuje všechny požadavky a lze ji osedlat prvním místem mezi všemi sériovými vozy, které byly doposud od této automobilky představeny.

Velkou výhodu zde představuje i spotřeba, vůz lze používat pro všechny rodinné chvilky, pro dopravu dětí do školy, dopravu do práce, vzdálenější cestování a všechny další příležitosti. Je jedno jestli se budete prohánět po dálnici nebo pokud budete popojíždět ve městě, příjemná spotřeba 4.6l na 100km vás vždy uklidní. Na tak velký výkon je spotřeba vskutku skvělá. U rodinného cestování oceníte, kromě spotřeby, také velký úložný prostor, obzvláště u varianty Combi se vám dostane dostatek prostoru pro přepravu veškeré bagáže, ale i jízdních kol a spousty dalšího vybavení.

S prostory 590 l/580 l si získáte tolik prostoru, kolik jen budete potřebovat. Pokud se přičte pohodlná jízda, vysoká bezpečnost a příjemně pohodlný interiér, tak dostanete ideální vozidlo pro osobní i rodinné využití. K dispozici je vám navíc v tolika variacích, že si ho můžete přizpůsobit zcela podle vašich potřeb.

Vývoj zaměřený na pohodlí

Komfort je krásné slovo, které může být i příjemným vyjádřením pro specifika vozu ŠKODA Octavia RS. Klíčovými vlastnostmi se zde stávají i detaily které umocňují zážitek z jízdy, a také různorodost, jelikož je tato modelová řada natolik přizpůsobitelná, že si každý může zvolit výbavu podle svého uvážení.

Standardní barvou pro vozy Octavia RS je metalická modrá barva nazvaná “Blue Race“, ale je zde možnost i mnoha dalších variací. Je to Šedá Steel, metalickou barva Zelená Rallye, Žlutá Sprint Special, dále perleťová Černá Magic, metalická Stříbrná Brilliant, Šedá Platin, Červená Rio, Bílá Candy a Červená Corrida. Výběr je tedy opravdu široký.

Jak již bylo zmíněno, tak dokonalost se zde nachází i v detailech, jedním ztakových příjemných detailů je i Intelligent Light Assistant. Jde o přepínání tlumených a dálkových světel, nemusíte tak zbytečně řešit, jestli jsou zapnutá nebo ne, vůz se sám postará o jejich zapínání.

Komfort lze zaznamenat i při parkování a to díky automatickému asistentovi, který zajistí pohodlné parkování i pro ty, kteří s ním mají potíže.

Novinkou je i systém rozpoznávání značek, důležitá dopravní značení jsou zaznamenávána automaticky a řidič tak o nich má neustálý přehled. Vývoj se zaměřil i na mechanismus otevírání dveří a startování vozu. U běžných vozů je k tomu zapotřebí klíč, zde je to prostřednictvím tlačítka.

Pokud dlouze cestujete, ta oceníte i vylepšený tempomat, který dokáže udržovat nastavenou rychlost, ale dovede se i sám orientovat rychlostí vozidla, které jede před vámi. Bylo zde myšleno i na spolujezdce, díky panoramatickému okénku si lze vychutnávat skvělý výhled z vozu. V neposlední řadě je zde pohodlí zajištěno skvělým systémem s dotykovou obrazovkou, přehráváním hudby a vysoce kvalitními reproduktory, díky kterým bude každá jízda zážitkem.