Domů / Novinky / Pekelné výbavy automobilů

Pekelné výbavy automobilů

Máte ve voze dotykový displej? Masážní funkci sedadel? Nebo vytuněný repro systém? Pak jste jen malá píva. Výrobci vozů dávaly do vozů mnohem zajímavější věci. Co třeba takový automobil s nukleárním pohonem?

Atom auto

Padesátá léta byla pro Spojené státy znamením atomového věku. Není proto divu, že se inženýři pokoušeli vymyslet i způsob, jak dostat nukleární reaktor i do automobilu. Snahy v této oblasti měl především Ford, který ve své době představil model Nucleon. Tento vůz byl naštěstí zhotoven jen jako maketa ve zmenšeném měřítku. Inženýrům totiž velmi rychle došlo, že celý pohonný systém je velmi nestabilní a nebezpečný. Automobil by navíc produkoval velké množství radioaktivního odpadu, ovšem to je věc, která ve své době netrápila vůbec nikoho.

ford_nucleon

Desky v palubovce

Autorádio bylo vynalezeno již v 50. letech ovšem rozhlasových stanic moc nebylo. Kdo si chtěl poslechnout během jízdy svou oblíbenou písničku, musel si jí zazpívat. V roce 1956 však začaly být do vozů dávány gramofony na středový panel pod palubovou desku. Přehrávač byl naprosto obrovský a i tak umožňoval přehrávat pouze sedmipalcové desky. To jsou ty malé, na které se vejdou maximálně dvě písničky. Řidič tak byl nucen neustále desky otáčet a vyměňovat. Navíc při jízdě na rozbité silnici jehla přeskakovala a Elvis začal v autě jódlovat.

gramofon-v-aute

Kávovar vedle řadící páky

Zatímco jsme se doposud pohybovali v 50. Letech minulého století, nyní přeskočíme do současnosti. Fiat v roce 2012 nabízel svým zákazníkům možnost dokoupit do svého modelu 500L kávovar Lavazza, který vám udělal prémiovou kávu třeba během jízdy. Bohužel se tento nápad moc neujal a o udělátko nebyl zájem. Řidiči prostě dávají přednost před řízením, před vychutnáváním si pravé italské kávy. Jaké to překvapení.

fiat