Domů / Doporučujeme / Obezřetnost při koupi ojetého auta se vyplácí. Jak postupovat v autobazarech

Obezřetnost při koupi ojetého auta se vyplácí. Jak postupovat v autobazarech

Trh s ojetými vozy je v současné době doslova přesycen. Nemusíme se bát toho, že bychom si vybrali nějaký konkrétní model a když si ho koupí někdo rychlejší, budeme mít problém se sháněním něčeho podobně dobrého. Ojeté auto v současnosti zbožím, kterým autobazary doslova přetékají. Podle čeho si ale takové auto vybrat, aby člověk nenaletěl podvodníkům a nekoupil si „zajíce v pytli“, to může být oříšek.

Ještě předtím, než se vydáme do autobazaru, je vhodné si projít internetové nabídky. Kromě toho se také doporučuje i nastudování různých technických parametrů vozidla. Spoustu se toho můžete dozvědět i na diskuzních fórech, kde si lidé vyměňují své názory. Protože se v tomto případě jedná o ojeté auto, které si nejspíš zamýšlíte koupit, nezapomeňte si stanovit minimální rozpočet, který do ojetiny chcete investovat. Je to dobré hlavně z toho důvodu, že téměř vždy se stává, že je potřeba do auta ještě investovat. Ojeté auto je ve své podstatě zkrátka ojeté auto. Je tedy vhodné počítat s tím, že bude potřeba vynaložit určité náklady navíc na jeho případnou opravu nebo vylepšení.

Pokud se již nacházíte v samotném autobazaru, buďte při komunikaci s prodávajícím raději velmi obezřetní. Ojeté auto bývá na internetu často nějak inzerováno, aby vzbudilo zájem. Jenže prodávající pak může nabízet úplně něco jiného, v horší kvalitě. A nezáleží zde na tom, jestli se jedná o soukromníka nebo o velký autobazar.

Na prohlídku je ideální vzít si s sebou nějakého odborníka, ideálně automechanika. Ojeté auto, na kterém provádíte vizuální prohlídku, se nejčastěji začíná od kol. U pneumatik pozor na to, aby nebyly starší, než pět let. Brzdy by neměly být zrezlé. Pozor je dobré si dát i na ostré hrany na okrajích kotoučů, které značí vysoký stupeň opotřebení.

Nezapomeňte si prohlédnout také stav laku, který ojeté auto vykazuje, a to na plochách karoserie, ale i na jejich vnitřních stranách. Pokud vstupní otvor dveří vykazuje nulové známky opotřebení od bot, převážených předmětů či rukou, je jasné, že byl lakován. A tyto části jsou lakovány jen v případě, že jde o vážnější opravu. Proto od takového auta ruce raději pryč.