Domů / Doporučujeme / Inteligentní systémy hlídají jízdní pruh i dopravní značení. A na silnicích je zase o něco bezpečněji…

Inteligentní systémy hlídají jízdní pruh i dopravní značení. A na silnicích je zase o něco bezpečněji…

Moderní automobily nejsou jen komfortnější, výkonnější a úspornější. Výrobci se zároveň snaží o zvýšení úrovně bezpečnosti, což se jim do značné míry daří i díky inteligentním elektronickým systémům. K těm nejzajímavějším patří hlídači jízdního pruhu, systémy pro udržení vozidla v jízdním pruhu a pro sledování rychlostních limitů.

Sledování jízdního pruhu

Systém držení jízdního pruhu sleduje vodorovné dopravní značení a pomáhá řidiči v nepříjemných situacích, jako jsou krátkodobé oslnění, nepozornost nebo mikrospánek. Podle statistik je nejčastější příčinou dopravních nehod nedostatečná pozornost při řízení, čemuž může elektronika efektivně zabránit.

Systémy jako Lane Assist, Lane Departure System nebo Lane Keeping Assist řidiče upozorní vždy, když nechtěně opustí jízdní pruh a zároveň mohou vůz po určitou dobu v jízdním pruhu udržet. Předpokladem správného fungování jsou dobře značené komunikace. Řidič může asistenta kdykoliv deaktivovat.

Sledování rychlostních limitů

K moderním „vychytávkám“ patří také systémy pro sledování rychlostních limitů a rozpoznávání značek. Jednou z nejčastějších důvodů dopravních nehod je nezvládnutí vozidla kvůli vysoké rychlosti – ať už úmyslně, nebo následkem nepozornosti řidiče.

Systémy na nadlimitní rychlost včas upozorňují a některé zobrazují maximální povolenou rychlost na základě dat získaných speciální kamerou. Ta monitoruje dopravní značení minimálně 100 metrů před vozidlem a zobrazuje je na displeji. Automobily vyšší třídy umí rozeznat i jiné typy dopravních značek.

Článek jsme připravili společně s odborníky z firmy AZznačky, která se zabývá pronájmem, prodejem a realizací dopravního značení.