Domů / Doporučujeme / Udržujte autobaterii vždy v kondici. Zamezíte nežádoucímu překvapení

Udržujte autobaterii vždy v kondici. Zamezíte nežádoucímu překvapení

Veškeré baterie jsou poměrně náchylné na změny teplot. Nejinak jsou na tom autobaterie. Ty jsou přitom vystavovány extrémním teplotám. V létě je to obrovské vedro, které vzniká v uzavřeném automobilu, zejména pokud je za parkované někde na slunci, v zimě jsou to pak teploty i hluboko pod nulou. Oproti obecnému přesvědčení, největší škody mohou na baterii napáchat právě vysoké teploty. Mnoho řidičů přitom nechá své vozy stát na slunci třeba při dovolené u moře. Právě tehdy dostává baterie nejvíce zabrat. V létě to ještě nepoznáme, ale problémy se objeví až v zimě. Proto si řada řidičů myslí, že právě zima je pro baterii největší nepřítel.

Předcházíme nesnázím

Proč se ale problémy s baterií objeví až v zimě, to je dáno zejména tím, že v zimě je potřeba překonat větší odpor při roztáčení motoru. Jeho jednotlivé součásti jsou totiž vlivem mrazu více zatuhlé. A to jsou právě momenty, kdy se projeví slabá baterie. Kromě toho, že je tedy vhodné vyvarovat se dlouhodobému stání a slunci, je důležité také baterii pravidelně dobíjet. Tím ji totiž udržujete v kondici. K tomu vám samozřejmě pomůže dobrá nabíječka autobaterií. Dobíjet baterii se vyplatí po celý rok, a to zejména tehdy, pokud jezdíte krátké trasy. V těchto situacích se totiž baterie není schopná po dobu jízdy dostatečně nabít. Abyste si vybrali tu správnou nabíječku, musíte vědět:

  • Jaké je nabíjecí napětí vaší baterie
  • Jakou má vaše baterie kapacitu

Volba správné nabíječky

Nejdůležitější je samozřejmě nabíjecí napětí, které je uvedeno na štítku každé baterie. Podle toho zjistíte, která nabíječka je vhodná. Dobré je znát také maximální kapacitu baterie, abyste měli představu o době nabíjení.

Pokud se obrátíte na specializované prodejce, tak jsou vám schopni také dle svých zkušeností doporučit vhodné značky autobaterií. V současné době není problém najít výrobky, které kombinují vhodný poměr kvality vůči ceně.