Domů / Doporučujeme / K čemu je dobrý operativní leasing auta

K čemu je dobrý operativní leasing auta

Používání automobilu na leasing se již stalo běžnou záležitostí. Jak nejrůznější společnosti, tak i fyzické osoby zjistili, že leasing má mnoho výhod. Především se leasingový klient zbaví starostí o údržbu a výdaje spojené s provozem vozidla. Zcela novou službou je operativní leasing auta, se kterým přišla na trh společnost Hertz Lease, která dnes provozuje celosvětovou síť pronajímání vozidel na operativní leasing. V Česku zahájila svou činnost v r. 2004 otevřením provozních prostor v Praze.

Princip operativního leasingu

V podstatě se jedná o dlouhodobý pronájem vozidla, které zůstává v majetku leasingové společnost po celou dobu pronájmu, ale i po skončení smlouvy. Společnost ovšem umožňuje klientům, aby si v případě zájmu mohli dané auto odkoupit. Při operativním leasingu může uživatel využívat celou řadu výhod. Především se nemusí starat o údržbu, hlídat termíny servisních prohlídek a připravovat vůz na STK. Nemusí pochopitelně ani sjednávat zákonné pojištění-čili povinné ručení, ale ani havarijní pojištění. Kdo si potrpí na častější výměnu automobilu za nové, je pro něj operativní leasing auta tou pravou službou, která mu umožní zvýšit svou prestiž u obchodních partnerů, a to nemusí na nový vůz použít ani vlastní kapitál.

1

Výhody operativního leasingu

Nejpodstatnější výhodou v porovnání s běžným leasingem je skutečnost, že uživatel nemusí platit v leasingových splátkách úplně všechno, co je s provozem vozidla spojeno. Může se totiž svobodně rozhodnout, jaký rozsah služeb bude od leasingové společnosti požadovat, a za které bude tudíž platit formou pravidelných měsíčních splátek. V praxi to znamená, že klient si může vybrat mezi tzv. full-servisem, kdy platí všechny náklady související s provozem vozidla, nebo jen některé z nich. Jedná se o následující náklady:

  • povinné ručení
  • havarijní pojištění
  • náklady na servis včetně výměny pneumatik
  • dálniční známky
  • silniční daň
  • poplatek za užívání rádia
  • asistenční služby (fungují non-stop včetně víkendů a svátků a v případě větší závady lze využít náhradní vozidlo až na 5 dnů zdarma)
  • podnikatelé mohou využít systém záznamů do elektronické knihy jízd

Operativní leasing je výhodný pro malé firmy, kterým se nevyplatí udržovat vlastní vozový park. Navíc mají výhodu v daňové odpočitatelnosti měsíčních splátek, čímž si mohou vylepšit své účetnictví.