Domů / Doporučujeme / Firmám, které neproškolují řidiče, hrozí vysoká pokuta

Firmám, které neproškolují řidiče, hrozí vysoká pokuta

Zaměstnáváte někoho, kdo v rámci své práce řídí dopravní prostředek, a přitom se dle pracovní smlouvy nejedná o řidiče z povolání? V tom případě ho musíte nechat proškolit, protože jde o tzv. řidiče referenta. Pokud tuto povinnost podceníte, hrozí vám pokuta ve výši až dvou milionů korun.

V souvislosti s povinným školením proběhlo ve vybraných firmách několik anket. Odpovědi mnoha dotázaných potvrdily laxní přístup řady zaměstnavatelů. Dlouholetí zaměstnanci nejmenované pražské firmy uvedli, že se školení řidičů referentů nezúčastnili ani jednou. Z obavy o ztrátu zaměstnání si nepřáli uvést jména ani název firmy.

Většina firem povinnost dodržuje a zaměstnanci se ke školení nestaví negativně. Mnozí naopak vítají nové informace, které se díky školení dozví. Obecně jsou školení vnímána jako přínosná z pracovního i osobního hlediska. Zaměstnanci totiž většinou řídí dopravní prostředek i tehdy, když zrovna nejsou v práci.

Podle odborníků na bezpečnost a ochranu zdraví při práci je problematika povinného školení řidičů referentů komplikovaná, protože neexistuje konkrétní zákon, který by to zaměstnavatelům nařizoval. Respektive stanovoval přesnou periodicitu a obsah kurzu. S odvoláním na některé zákony však experti dodávají, že by se zaměstnanci měli účastnit školení minimálně jednou za tři roky.

Pokud řidič referent způsobí nehodu, policie po referentském průkazu pátrat nebude. Že neabsolvoval povinné školení, ale snadno zjistí pojišťovna nebo Státní úřad inspekce práce. Zaměstnavatel se nezodpovědným jednáním vystavuje hrozbě pokuty, která může být pro firmu likvidační.

Školení řidičů referentů přitom nemusí být drahé. Zaměstnanci ho mohou absolvovat také interaktivní formou z pohodlí domova přes internet, což je výrazně levnější než klasické prezenční školení.

Ukázka z online školení řidičů od king-skoleni.cz

Chcete-li se o online kurzech dozvědět více, obraťte se na king-skoleni.cz. V nabídce nechybí ani akreditované školení řidičů a profesní školení řidičů.