Domů / Recenze / PEUGEOT 308

PEUGEOT 308

Peugeot 308 jsem si pro potřeby ježdění vybral nejen díky technickým parametrům, které nabízí, ale také pro prostornost, dostatečnému zavazadlovému prostoru a v nespolední řadě pěknému designu, kterým se dle mého může jak interiér, tak i vnějšek auta pyšnit. Ostré rysy karosérie a stříbrná metalíza mě zaujaly natolik, že určitě přispěly k rozhodnutí vybrat si právě model francouzského výrobce. Ještě pro začátek dodám, že vozidlo jsem kupoval zcela nové a jelikož nenajezdím ročně tolik kilometrů, tak mi nijak nevadí, že se jedná o automobil poháněný na benzín.

Jak jsem psal v úvodu, u auta mě zaujal vnější design a to v kompletním měřítku. Nejen předek, ale i boky, či zadní část vypadají skvěle a dle mých představ. Stejně tak je dobré, že podvozek auta je v dostatečné výši, což dává možnost zajet kamkoliv, klidně i na polní cestu a nebát se, že si zespoda něco urazíte. Kladně hodnotím rovněž interiér – od palubní či přístrojové desky, až po volant potažený kůží. Samozřejmě lze vystihnout i jiné prvky, jako jsou například dostatečně široké a pohodlné sedačky či dvouzónová automatická klimatizace.

Kromě toho je pro mě optimální motor, který je při jízdě opravdu tichý, dosahuje výkonu 88 kW a maximální rychlost, kterou je ze sebe třistaosmička schopna vydat, je necelých 200 km/h. Každopádně když se rafička na tachometru blíží k této rychlosti, auto začíná mít již problémy a otáčky směřují do červených čísel. Zrychlení z 0-100 km/h proběhne během 11 vteřin, což se mi nejeví jako nejhorší. Na druhou stranu má auto velice dobrou spotřebu, která se v průměru drží na pouhých 6,6 l za 100 ujetých kilometrů. Převodovku i brzdy bych poté také vychválil, i když přeřazení na jinou rychlost je trochu delší, než jsem byl zvyklý u jiných modelů. Ale to není až takový problém. Spíše mi chybí šestý převodový stupeň, který by si model 306 určitě zasloužil, a lepší grafika.

Peugeot 308 SW

Výsledek obrázku pro Peugeot 308 sw

Model francouzské automobilky Peugeot 308 SW mě zaujal jak pro svůj vnější či vnitřní design, tak i některými technickými parametry, kterými se pyšní. Průměrná spotřeba 4,7 l je pro mě ideální, stejně jako vznětový přeplňovaný čtyřválec, jenž se nachází pod kapotou a vydává výkon 82 kW. Na závodění toto auto sice není, neboť dosahuje maximální rychlosti „pouze“ 180 km / h a zrychlení z 0 na 100 mu zabere bez dvou desetin třináct vteřin, ale za to lze tento vůz označit jako velice spolehlivý a převezete v něm téměř vše, co bude potřeba a například pro rodinné účely je optimální. Nemluvě o přijatelné ceně, kterou za tento model zaplatíte.

K co nejlepšímu pocitu během jízdy je nastaven i interiér vozu. Volant dobře padne do rukou a ovládací prvky jsou umístěny tak, aby se daly bez zmatků ovládat. V zavazadlovém prostoru je poté dostatek místa a jestliže odstraníte zadní sedadla, která jsou všechna tři samostatně ovladatelná, tak dosáhnete prostoru nabízejícího více než 2000 cm3 volného místa. Auto je také pohodlné, co se ovládání týče. V zatáčkách se příliš naklánět nebudete a celkově se vozidlo bude držet dobře na silnici. Ideální stabilita je i při vyšší rychlosti a vy se tak nemusíte bát v případě jízdy na dálnici nějakých neduhů. Převodovka je manuální a má šest stupňů. Kromě toho klade dostatečný odpor, má kratší dráhy a co je hlavní, tak je i přesná. Samozřejmě našly by se i lepší verze, ale tento typ se řadí do takového lepšího průměru. Já jsem s vozidlem spokojený.

Peugeot 308 GTI

Výsledek obrázku pro Peugeot 308 gti

Když jsem si řekl, že je čas na změnu a vydal se do autosalonu pro nové vozidlo, měl jsem v hlavě tři věci. Hlavně jsem chtěl, aby se mi auto líbilo po designové stránce, výkon mělo vyšší než 120 kW a hlavně se cenově vešlo do půl milionu korunu. Těmto parametrům nejlépe odpovídala třistaosmička od Peugeotu v GTi provedení, jíž jsem si nakonec rozhodl pořídit.

Na autě mě v momentální chvíli baví vícero věcí, kterými jsou pěkný design jak vnitřku, tak i vnějšku vozidla, tichost při poklidné jízdě, či celkový komfort, který auto nabízí. Jako mínus se mi sice jeví, že zadní prostřední sedadlo není zrovna pohodlné, ale v případě cestování ve čtyřech si pohodlí užijí všichni pasažéři, a to i při dlouhých cestách. Pružný je i motor, který má velmi dobré zrychlení. Úplně přesně jsem to neměřil, ale troufnu si říci, že jsem se z 0 na 100 dostal pod osm vteřin. Horší je to s otáčkami, neboť ty než se vytočí na úroveň zhruba 2500 otáček za minutu, tak chvíli dělají problémy.

Mé představy splnil i výkon, který dosahuje 135 kW a maximální rychlost vozidla je 237 km/h, na kterou se dá se šestistupňovou manuální převodovkou dostat bez větších problémů. Pohon je poté na přední kola, které mají průměr 18 palců. Žádné závady se zatím neobjevily a tak ani nebylo potřeba nic vyměňovat. Jízda s ním je hra. Každopádně na tom má určitě svůj vliv i to, že jsem zatím s vozidlem najel necelých 5000 kilometrů. V této chvíli tak mohu říct, že Peugeot 308 GTi je velice spolehlivým modelem a doufám, že to takto vydrží co možná nejdéle.