Domů / Doporučujeme / Výhody i nevýhody operativního leasingu

Výhody i nevýhody operativního leasingu

Pokud zvolíte klasický leasing na auto, budete po určitou dobu platit splátky a po skončení smlouvy přejde auto do vašeho vlastnictví. Operativní leasing je variantou klasického leasingu a nový trend, který považuje provoz auta za službu. Vozidlo při operativním leasingu je stále ve vlastnictví leasingové společnosti, která platí povinné ručení, havarijní pojištění a další poplatky, na kterých se však obě strany mohou dohodnout. To znamená, že platíte za pronájem auta, které užíváte.

Klady a zápory operativního leasingu

K hlavním výhodám patří to, že se nemusíte starat o pojistky a jiné poplatky. Po celou dobu jezdíte v novém autě, u kterého je menší riziko závad. Operativní leasing se běžně uzavírá na jeden až tři roky, maximum bývá 5-7 let. Měsíční poplatky jsou nižší než u klasického leasingu. Určitým negativem může být, že:

  • po uplynutí smluvené doby vám auto nepatří
  • omezený počet ujetých kilometrů (většinou 20 – 30 tisíc)
  • vůz můžete řídit jen vy, případně vaši rodinní příslušníci a na autě nesmíte provádět žádné úpravy
  • po vypršení smlouvy musíte zaplatit všechny škody, které nevznikly běžným užíváním

Kdy se operativní leasing vyplatí?

Zejména firmám, které mohou náklady odepisovat nebo dávat do nákladů. Ovšem vzhledem k tomu, že auto se v posledních letech stává spotřebním zbožím, začíná být tato forma pronájmu výhodná i pro soukromé osoby. Těm se operativní leasing vyplatí, pokud:

  • počítají s výměnou auta minimálně jednou za 7 let
  • za rok najedou méně než 30 tisíc km
  • nevadí jim, že nejsou vlastníkem auta
  • pokud jde o šikovného řidiče, kterému nehrozí placení poplatků za škody na vozidle

Přepis vozidla

Pokud chcete prodat své auto a sjednat si leasing na auto, bude vás zajímat, jak na přepis vozidla. Úřady se snaží tento proces co nejvíce zjednodušit. Od r. 2016 je zrušen tzv. polopřevod, tzn., že již nemusí být auto odhlášeno od původního majitele a teprve poté převedeno. Od poloviny r. 2017 lze přepis provést na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Přepis vozidla musí být proveden do 10 dnů od podepsání kupní smlouvy. Při překročení této lhůty hrozí původnímu majiteli pokuta až 50 tisíc Kč.