Domů / Doporučujeme / Povinné ručení a jeho asistenční služby: Víte, na jaké máte nárok?

Povinné ručení a jeho asistenční služby: Víte, na jaké máte nárok?

Povinné ručení dávno neslouží pouze ke krytí škod na majetku, zdraví či životě, které můžete způsobit druhým. Protože tento produkt nabízí prakticky všechny české pojišťovny, potřebují si své klienty předcházet, a proto jim v rámci zaplacené pojistky nabízí celou škálu asistenčních služeb. Víte, jaké to jsou?

Máme pro vás obsáhlý přehled, který se vám bude hodit nejen při výběru vhodného povinného ručení, ale především na cestách.

Základní asistenční služby, které máme všichni

Ačkoli se jednotlivé balíčky tuzemských pojišťoven dosti liší, jejich základní varianta obsahuje několik asistenčních služeb, na které má nárok každý majitel pojištěného vozidla. Mezi tyto základní asistenční služby patří:

 • Příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu klienta

 • Oprava na místě anebo v servise (u jednotlivých pojišťoven se liší limity)

 • Odtažení, vyproštění nebo uschování vozidla

 • Proplacení přenocování v hotelu pro celou posádku vozidla

 • Uhrazení nákladů na pokračování v cestě

 • Poskytnutí náhradního vozidla po dobu opravy

Co nabízí jednotlivé pojišťovny?

Abyste se v nabídkách povinného ručení vozidel a poskytovaných službách zorientovali, připravili jsme pro vás přehledný výčet služeb u jednotlivých pojišťoven.

AIM pojišťovna: Nabízí dva druhy asistenčních služeb STANDARD a PLUS. Balíček PLUS zahrnuje náhradní vozidlo až na 10 dnů, proplacení cesty za opraveným vozidlem nebo dovoz opraveného vozidla. Balíček STANDARD zahrnuje příjezd asistenčního vozidla, opravu vozidla na místě a její uhrazení, odtah do servisu. V zahraničí pak může klient využít veškeré služby jako v České republice a navíc také úschovu vozidla (maximálně na tři dny 3 dny), náhradní ubytování (výše limitu 2000 Kč za osobu) a tlumočení.

Allianz pojišťovna: V základním balíčku má řidič odtah nebo opravu do 3 000 Kč, náhradní vůz na 3 až 15 dní podle důvodu, pomoc při vybité baterii, problémech s klíči, zamrznutí paliva apod. V případě vyšší kategorie asistenčních služeb získáte navíc ještě vyšší limity pro odtah a opravy vozidla nebo náhradní vozidlo až na 20 dnů.

AXA pojišťovna: Základní balíček obsahuje asistenci pro případ nehody nebo vyproštění vozu, opravu vozu, ubytování (výše limitu 2000 Kč za osobu), náhradní vozidlo na 24 hodin, ztrátu klíčů, defekt a záměnu paliva. V zahraničí pak může klient využít veškeré služby jako v České republice a navíc také může získat 150 Euro pro případ poruchy, ubytování (maximálně do 75 Eur) a náhradní vozidlo na 48 hodin.

Česká pojišťovna: Nabízí tři kategorie asistenčních služeb: POHODA Klasik, POHODA Special a POHODA SOS. Základní balíček včetně zahraničí obsahuje asistenci jen pro případ havárie, práci mechanika (v celkové délce 2 hodiny), odtažení vozidla do servisu (maximálně do 50 kilometrů), ubytování (maximálně do 70 Eur), skladné (maximálně 20 Eur na den po dobu nejvýše 10 dní), právní pomoc (do výše 1000 Eur) a tlumočení.

Česká podnikatelská pojišťovna: Kromě základního balíčku si může klient sjednat i rozsáhlou doplňkovou službu Asistence Plus. Základní produkt obsahuje: Příjezd asistenční služby, odtah vozidla, vyproštění vozidla, opravu na místě (vše do výše 500 Kč) a v zahraničí i tlumočení.

ČSOB pojišťovna, a.s.: Základní asistence v České republice obsahuje opravu na místě nebo odtah do servisu (do 2000 Kč), ubytování (maximálně 2x1500Kč), právní asistenci a náhradní automobil (po dobu 24 hodin). Asistenční služby v zahraničí zahrnují totožné služby jako v ČR a navíc také pokračování v cestě (vlakem či letadlem), půjčku na opravu (do 500 Eur), právní asistenci a tlumočení.

Direct pojišťovna: Základní asistence obsahuje pomoc asistenční služby (do 120 minut), odtah vozidla (do 50 kilometrů) a úschovu vozidla (v maximální délce tří dnů). V zahraničí jsou služby totožné, ale jsou limitování maximální výší 3 000 Kč. Klienti si ale mohou sjednat i nadstandardní služby TOP ASIST.

Generali pojišťovna: V základní asistenci má řidič k dispozici pomoc při havárii vozidla, zamrznutí pohonných hmot. U vozů do 11 let navíc platí pomoc i v případě poruchy. Pokud zvolíte rozšířenou asistenci, pak v ní máte navíc pomoc při vybití akumulátoru, záměně pohonných hmot a ztrátě, zabouchnutí nebo zalomení klíčků.

Kooperativa pojišťovna: Ve standardním balíčku získá řidič příjezd asistenční služby, odtah vozidla (do 50 kilometrů) a úschovu vozidla. V zahraničí pak může využít opravu na místě, úschovu vozidla, předání vzkazu, právní pomoc, tlumočení, půjčku a ubytování.

Slavia pojišťovna: Základní asistence Slavia pojišťovny obsahuje opravu na místě (maximálně do 120 Eur), odtah, uskladnění vozidla (maximálně na 3 dny), opravu v servisu (maximálně do 3000 Kč, přičemž náhradní díly hradí klient), ubytování (maximálně na 2 noci), náhradní vozidlo (maximálně na 2 dny). Součástí rozšířené asistence je třeba poskytnutí náhradního vozidla nebo zaplacení zpáteční letenky.

Wüstenrot pojišťovna: V základním balíčku asistenčních služeb řidič získá asistenci pouze pro případ havárie nebo živelné události (pokud si sjedná pouze povinné ručení), jestliže ale u pojišťovny uzavře i havarijní pojištění, získá asistenci i pro případ poruchy, vandalismu a krádeže. V rozšířeném balíčku pak má například pomoc v případech pochybení řidiče (např. zabouchnutí klíčů, záměna paliva nebo vybití autobaterie).

Které asistenční služby oceníte v zahraničí?

Jistě jste si všimli, že kromě klasických asistenčních služeb realizovaných na území České republiky nabízí řada pojišťoven i asistenční služby, které můžete využívat v zahraničí. Mezi ty nejčastější patří:

 • Ubytování v hotelu (omezen počet dnů i cena ubytování)

 • Možnost zaplacení autobusu či letenky pro návrat domů

 • Nalezení nejbližší nemocnice

 • Tlumočník nebo překladatel

 • Nonstop linka v českém jazyce

 • Odtah havarovaného vozu

 • Dovoz benzínu

 • Odemknutí či oprava defektu

Při výběru vhodného povinného ručení zohledněte i asistenční služby

Protože je nabídka tuzemských pojišťoven opravdu rozsáhlá, je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. K tomu vám jednoduše poslouží kalkulačka povinného ručení. Srovnávač porovná nabídky dle zadaných parametrů a řidič si pak může vybrat tu, která mu bude nejvíce vyhovovat.

Věděli jste, že: Pokud si sjednáte povinné ručení online, získáte zajímavou slevu?

Spousta řidičů však nesprávně vybírá povinné ručení pouze na základě ceny, což není úplně ideální. Nastavené limity základních (nejlevnějších) balíčků totiž nemusí být dostatečné. Při výběru povinného ručení proto zhodnoťte nejen cenu, ale i jeho asistenční služby a limity.