Domů / Doporučujeme / Noví řidiči neumí jezdit. Pro ostatní představují velké riziko!

Noví řidiči neumí jezdit. Pro ostatní představují velké riziko!

Získat řidičský průkaz je snadné a většinou i poměrně levné. Ale je to právě podezřele nízká cena, která jde ruku v ruce s kvalitou výuky. Novopečeným řidičům se nedostává dostatečná péče ze strany instruktorů, což zásadně ovlivňuje jejich budoucí bezpečnost. Na vině je však také nezodpovědný přístup mladých lidí. Podle průzkumu společnosti Goodyear EMEA současná generace riskuje více než předchozí.

Společnost Goodyear EMEA prováděla průzkum v letech 2012 až 2014. V rámci 19 zemí (zapojila se také Česká republika) se ho zúčastnilo 6400 nových řidičů, 6800 rodičů a více než 2300 autoškol.

Z výsledků vyplynulo, že více než čtvrtina řidičů by řidičské oprávnění znovu neudělala, pokud by byla nucena podstoupit zkoušky opakovaně. Pro polovinu dotázaných je velký problém jízda za tmy a hustého deště. Paradoxní je, že navzdory obavám nepříznivému počasí většinou nepřizpůsobují rychlost jízdy.

Co se týče zkoušek na řidičské oprávnění, většina mladých Čechů uspěje hned napoprvé. Výsledky potvrzuje i známá pražská autoškola KING, které své žáky svědomitě připravuje na nestandardní situace. Mladí čeští řidiči zároveň nezapomínají ani na včasné zimní přezutí vozu, což je pro příslušníky některých jiných zemí problém.

Zdaleka nejhorší zjištění vyplynulo v souvislosti s riskováním a dodržováním pravidel bezpečné jízdy. Řidiči během řízení telefonují, používají smartphony a brouzdají na sociálních sítích a v neposlední řadě jezdí příliš rychle. Tyto nešvary se týkají především mužů. Výjimkou není ani řízení pod vlivem alkoholu a naprosto zbytečné agresivní reakce.

Téměř každá dotázaná autoškola v Praze uvedla, že žáci vesměs zapomínají na dodržování značek a světelných signálů. Sami řidiči přiznali, že čas od času nedají ani přednost v jízdě. S čím však nemají problém, je jízda po zasněžené vozovce, ve které je předčili pouze Švédové.