Domů / Doporučujeme / Kupujete starší dodávku? Přečtěte si, na co si dát pozor

Kupujete starší dodávku? Přečtěte si, na co si dát pozor

Na otázku, zda je pro vás výhodnější nová, nebo ojetá dodávka, si musíte odpovědět sami. K výhodám ojetin patří výrazně nižší cena a fakt, že se nemusíte vydat z tak vysoké částky jako v případě nového užitkového vozu. Na druhou stranu si musíte pohlídat, aby vás prodejce neošidil. Přeci jen jde o typ auta, které je zpravidla více zatěžován než osobní vůz. Jak postupovat, aby vám nakonec nezbyly oči pro pláč a prázdná peněženka?

Prvním krokem je výběr vhodného typu dodávky. Užitkové vozy se vyrábí v mnoha různých provedeních a liší se způsobem využití. Mohou sloužit k převozu materiálu, zboží i osob. Ačkoliv to možná považujete za banalitu, může se stát, že výběr podceníte a zjistíte, že by se vám hodil jiný model. Proto si předem ujasněte, co budete vozit – vezměte v úvahu hmotnost a rozměry převáženého nákladu.

Dalším důležitým kritériem je výbava. Nepodléhejte dojmu, že si vystačíte s nejnižším stupněm – některé věci jistě nejsou životně důležité, ale prvky jako centrální zamykání, ABS či ESP, elektrická okénka a klimatizace rozhodně přijdou vhod i vám.

Vozidlo by mělo být v ucházejícím technickém stavu. Každý solidní bazar, který se specializuje na prodej ojetých dodávek, umožní zájemcům kontrolu v nezávislém servisu. Využijte toho i vy a nechte techniky, ať zkontrolují, zda nejde o Potěmkinovu vesnici – naleštěný šrot, se kterým toho moc nenajezdíte.

Co se týče motoru, záleží především na tom, jak budete s dodávkou jezdit. Budou to krátké trasy po městě, nebo delší vzdálenosti? Zřejmě vám nezbude, než si přečíst recenze a zkušenosti na webu. V každém případě se zaměřte na spolehlivé a kultivované motory, byť s o něco větší spotřebou. Je lepší vsadit na spolehlivost, než ušetřit pár korun za benzín a následně platit horentní částky za opravu.

Závěr? Chcete-li mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, obraťte se na prověřený bazar dodávek, který vám garantuje dobrý technický stav a prokazatelný původ vozu.